Rīgas Doma dārzā atklās Sanda Aispura izstādi “utt.”

6. oktobrī Putnu diena Bārbeles Zēnu pamatskolā
02/10/2018
Priecīgus Ziemassvētkus!
23/12/2018

2018. gada 17. oktobrī Rīgas Doma dārzā atklās tēlnieka Sanda Aispura personālizstādi “utt.” – 12 apustuļu skulptūras, kuras veidotas par modeļiem un prototipiem izmantojot mākslinieka laikabiedrus un draugus – fotogrāfu Didzi Grodzu, kultūras “dzirnavnieku” Pēteri Brīniņu, dizaineru Kristapu Grundšteinu un citus.

Izstāde “utt.” paredzēta 21. gadsimta skatītājam – izteikti mūsdienīgajiem izstādes tēliem par prototipiem kalpojuši mākslinieka draugi. Veidojot dialogu ar Eiropas kultūras mantojumu un mūsu priekšstatiem par to, parāda mūsdienu cilvēku iespēju domubiedru lokā kļūt par vissvarīgākās vēsts nesējiem. Atsevišķo figūru nesaraujamā vienība ir izstādes dinamikas un vēstījuma pārliecinošās izteiksmības pamatā. Mākslas darba saistība ar kristietību ir neapšaubāma, tomēr visupirms tas izceļ mūsu laikabiedrus to dažādībā un tomēr vienotībā, ja pastāv kāda kopīga misija. Izstāde ir par ideāliem, par katra cilvēka izvēlēto ceļu un par tiem, kas gatavi upurēt dārgāko garīgo vērtību vārdā.

Mākslinieks pie šīs izstādes tapšanas ir strādājis sešus gadus, izmantojot būvniecībā plaši izmantotos materiālus – betonu un armatūru, mākslinieks atgriežas pie pamatiem tiešā un pārnestā nozīmē. Skulptūru atliešanas tehnoloģija izstrādāta sadarbībā ar Rīgas tehniskās universitātes Būvniecības fakultātes zinātņu doktoru Genādiju Šahmenko.

Svarīga izstādes kontekstā ir arī tās norises vieta – Rīgas Doma dārzs kā ekspozīcijas vieta izvēlēts, jo Doms vienlaikus ir gan sakrāla, gan sabiedriska un mākslas telpa, kas aicina reflektēt par šodienu. “Neraugoties uz vēsturiski piesātināto vidi, šajā desmitgadē tieši šeit bijušas aplūkojamas neparastas un izteikti mūsdienīgas izstādes, kuras raksturojusi konceptuāla pieeja un ikreiz pārliecinoša, oriģināla tēlainība,” atzīst Sandis Aispurs.

Izstādes atklāšanas pasākums notiks Doma dārzā 17. oktobrī plkst. 17:00. Izstāde būs skatāma Doma dārzā līdz 30. novembrim.

Sandis Aispurs (1983) absolvējis Latvijas Mākslas akadēmijas Tēlniecības nodaļu. Vairāki mākslinieka darbi ir tapuši sadarbībā ar Brigitu Zelču-Aispuri, Borisa un Ināras Teterevu fonda programmas «Māksla publiskā telpā» ietvaros – „Klusā daba“ Botāniskajā dārzā un „Mala“ Viesturdārzā.
Paldies: Andrejs Mediņš, Igors Zabiļevskis, Inguss Vaivods, Genādijs Šahmenko, Mareks Mamajs, Māris Babris, Aigars Celms, Kristaps Grundšteins, Pēteris Brīniņš, Elvijs Bauris, Kārlis Valdovskis, Ģirts Rautenbergs, Juris Rautenbergs, Andris Landaus, Gints Roderts, Didzis Grodzs, Kristīna Popila, Gatis Vectirāns, Oskars Plataiskalns.

Izstādi organizē biedrība “Ascendum”, kas apvieno cilvēkus un ideju, kas veido empātisku, izglītotu un sabiedriski aktīvu sabiedrību.