Bruknas vēsture

Gluži kā vīziju Bārbeles mežu ieloka piekalnē apmeklētāji ierauga Bruknas muižu. Tā atrodas vien 12 kilometru no Rīgas – Skaistkalnes šosejas un 20 kilometru no Bauskas. Bruknas muižas cēlēji un īpašnieki līdz 1920. gadam bija vācbaltu aristokrātu sena dzimta – baroni Korfi. Zemgalē un Kurzemē viņiem piederēja vairākas muižas, to vidū – apmēram 20 kilometrus no Bruknas esošā Skaistkalnes (Šenbergas) muiža. Bruknas muižas ansamblis tika uzbūvēts 18. gadsimta vidū, bet muižas pašreizējais veidols ir neoklasicisma stila pārbūve, kas tika veikta 19. gadsimtā. Bruknas kungu māja ideāli iekļaujas Zemgales rāmajā ainavā. Nama būvapjoms nav mainījies – tikai iekštelpas un parka zona.

Kalna svētību kopienai, piesaistot dažādu Eiropas Savienības un vietējo fondu līdzekļus, izdevās restaurēt ēkas fasādi un veikt citus infrastruktūras uzlabojumus. Vestibilā pie ieejas Bruknas Svētās Dievmātes kapelā uzmanību saista kopienas bijušā iedzīvotāja neparasts sienas gleznojums – senatnes un  tagadnes romantiska versija par Bruknas muižu.

 

Bruknas muižas dārzs

Bruknas muižas dārzs ir mākslas darbs. Tas ir veidots, lai neizskatītos pēc nevainojama, pārāk perfekta mākslas darba. Dārzs ir dzīvs un elpojošs. Tikai Bruknā var redzēt Eiropas dārzu pirmsākuma versiju – Renesanses dārzu. Tajā nav puķu un ziedošu krūmu, jo ar zemu dzīv- žogu norobežotajos bosketos aug kāposti, bietes, burkāni un garšaugi. To lapotne un krāsas rada interesantu saspēli no pavasara līdz pat vēlam rudenim. Šādus dārzus 15. – 16. gadsimtā Eiropas klosteru slēgtajos pagalmos veidoja mūki. Tikai vēlāk dārzeņu un aromātisko augu stādījumus nomainīja ziedi un krūmi. Bruknas Renesanses dārzu no citām funkcionālajām zonām norobežo dienziežu stādījumu kolekcija.

Dārza īpašie akcenti ir jaunā tēlnieka Sanda Aispura veidotās skulptūras. Dārza apakšējā terasē tiek veidots labirints – meditācijas vieta. Tā ejas iezīmēs dzīvžogs, kam vēl dažus gadus ir jāaug. Siltajā sezonā Bruknas muižas apmeklētāji var baudīt rāmo ainavu, iekārtojoties uz ērtajiem dārza soliem.

 

Interjers Bruknas muižas kungu mājā

19. gadsimta pirmās puses vēsturiskajā celtnē – nebija saglabājies neviens vēsturiskais interjers. Kalna svētību kopienas dibinātājs Andrejs Mediņš, konsultējoties ar Latvijas vadošajiem mākslas zinātniekiem, izvēlējās alternatīvu risinājumu. Tika nolemts netiekties pēc autentiskuma, bet izmantot radošu pieeju. Ikviens Bruknas muižas publiskais interjers ir brīvprātīgo palīgu – mākslas studentu un citu entuziastu – veidots. Tie ir Latgales, Kurzemes, Rīgas jaunie mākslinieki un domubiedru grupas. Bruknas muižas bibliotēkas klasisko aprīkojumu izgatavojuši Rīgas Amatniecības vidusskolas diplomandi, Ēģiptes zāles griestus apgleznojuši Rēzeknes jaunie mākslinieki, bet jau vairākus gadus Bruknas muižas atdzimšanai sevi velta Latvijas Mākslas akadēmijas talantīgie absolventi Sandis un Brigita Aispuri. Sandis ir arī topošās Bruknas baznīcas jeb Apustuļu kapelas interjera un eksterjera projekta autors. Viņš savu talantu jau studiju laikā apliecināja Saldus Svētā Pētera un Pāvila katoļu baznīcas interjera izveidē.

 

bruknasmuiza.lv